samçeviközc

1959 Yılı’nda İstanbul’da doğdu. 7 yaşında  Avustralya’ya yerleşti. 2012 Yılı’na kadar Avustralya’da yaşadı. Kahve sektörüne kurduğu Numero Uno adlı şirketle girdi. 20 yılı aşkın kahve kavurma ve satış tecrübesi olan Sam Çeviköz, sektördeki nitelikli barista açığını gördüğü için, Avustralya’da AASCA ( Australasian Speciality Coffee Association ) tarafından aldığı Barista Eğitmeni sertifikası ile baristalar eğitti.

AASCA ( Australasian Speciality Coffee Association ) tarafından verilen Uluslararası Barista Eğitmeni sertifikası ile 2006 – 2008 yılları arasında kurumun düzenlediği yarışmalarda jüri görevinde bulundu, onlarca baristaya mentorluk yaptı, şampiyonaya giden yolda destek ve öğretici oldu.

Sektörde eğitmen, kavurucu ve toptan kahve tedarikçisi olarak geldiği 2009 Yılı’ndan sonra, İstanbul’a yerleşerek Türkiye’nin ilk 3. Nesil kahve dükkanlarından olan MOC’u Avustralya’lı yatırımcı ortağının desteği ile birlikte kurdular. İlk yılında büyük başarı yakalayan bu markayı istediği profesyonellik noktasına getirme konusunda ortaklarıyla yaşadığı fikir ayrılıkları sebebiyle ayrılmayı tercih etti.

Tecrübesini ve uzmanlığını alarak, altyapısını ortağı Levent Koçarslan ile birlikte oluşturdukları Micro Roasting tesisi ile birlikte daha yüksek hedeflere uzanmak üzere 2016 Yılı’nın Ocak Ayı’nda yeni markaları FEDERAL’i kurdular.