haruncanc

Harun CAN Türk seslendirme sanatçısı, oyuncu, televizyon-radyo sunucusu ve müzisyen.

*

 

 

Deadpool, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, Marvel Sinematik Evreni filmleri ve Cartoon Network çizgi dizilerindeki seslendirmeleriyle bilinir. Ayrıca Korkuluk adında bir müzik projesi vardır.

Harun Can 27 Mart 1980’de Ankara’da doğmuştur. 6 yaşında Suçumuz İnsan Olmak isimli filmde oynamıştır.[1][2][3] Seslendirme sanatçılığına 7–8 yaşlarında Ankara Radyosu’nda başlamıştır. Ayrıca Kaptan Tsubasa’nın Türkçe dublajında Tsubasa’yı seslendirmiş ve TRT’nin Çocuklarla Başbaşa, Radyo Tiyatrosu ve Arkası Yarın isimli radyo programlarında rol almış ve Çocuk Haber programında sunuculuk yapmıştır.[4][5][7] 1997’de konservatuvar sınavlarından dolayı kariyerine ara vermiş ve 2001’de Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun olmuştur.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin filmleri (Hıçkıdık), Marvel Sinematik Evreni (Örümcek Adam), Deadpool ve Deadpool 2 (Deadpool) ve Cartoon Network dizileri olan Adventure Time (Finn) ve Sürekli Dizi’de (Mordecai) seslendirmeler yapmıştır. 2018’de Parazit Film ortaklığıyla bir YouTube kanalı açmıştır. Şubat 2019’da Bilkent Üniversitesinde bir TED konuşması yapmıştır. Şu anda Skeb Studios ile Colony adında seslendirmelerini de yaptığı bir video oyunu geliştirmektedir.

2001’de Ali Aziz Çölok ile Korkuluk isimli müzik grubunu kurmuştur, Bulutsuzluk Özlemi gibi gruplarla sahneye çıkmışlardır ve sonrasında Harun Can projeye bireysel olarak devam etmiştir. “Harun Can’ın içinde yaşayan ve derdini şarkı yazarak anlatan” Korkuluk mahlasıyla 10 Ocak 2013’te EMI Müzik Türkiye etiketiyle Bir Hayvan Yaratmak adlı stüdyo albümünü yayımlamıştır ve bu albümdeki iki şarkı için müzik videosu çekilmiştir.

2-516
1200px-Harun_Can_-_AÜİF_-_18.5.18a